„Sas-hegy barát kert”
Pályázati kiírás
Pályázati felhívás közzététele: 2015. április 13.
Pályázat beadásának határideje: folyamatos
- megjelenik:
- a ujbuda.hu és www.dinpi.hu honlapokon
- Újbuda újságban
- közterületi hirdetőtáblákon
Pályázati felhívás tartalma:
A pályázat célja a Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület közvetlen környezetében található ingatlanokon az őshonos fajok újratelepítése, szaporítása, és az ún. invazív fajok terjedésének megakadályozása. Amennyiben egy kerttulajdonos vállalja, hogy a pályázati kiírásban szereplő szempontokat érvényesíti a művelés és kertjének alakítása során, azt a kerületi önkormányzat és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság elismerő címmel (és egyéb kedvezményekkel) jutalmazza.
A Budai Sas-hegy Természetvédelmi Területnek elvékonyodott a pufferzónája, helyenként nincs is. Ezért fontos szerepe van a környező kerteknek az idegenhonos, természetes növényeket elnyomó fajok visszaszorításában.
Ha Sas-hegy barát kertet létesítünk, nem csak a pufferzónát szélesítjük, hanem bevonzzuk a különböző madarakat, lepkéket is. Azzal, hogy ilyen kerteket létesítünk, mi is javítunk környezetünkön. A cserjésítés egy rendezett erdőszéli állapot kialakulásáért is felelhet, így a cserjék nem csak magukban jelennek meg, hanem a hozzájuk tartozó, lágyszárúakkal tarkított gyepszint is kialakul.
A Sas-hegy barát kert kialakításában segít a Sas-hegy barát kisokos, mely a Polgármesteri Hivatal Környezetvédelmi Osztályán megtalálható kiadvány, illetve a http://kozigazgatas.ujbuda.hu/kornyezetvedelmi-osztaly honlapon is olvasható, továbbá szakmai segítséget kaphatnak a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság szakértőitől a Sas-hegy Látogatóközpontban – látogatási időben.
Pályázati adatlap
Pályázatok elbírálása:
1. Szempontok
- Invazív fajok (özönnövények) száma a kertben, a természetvédelmi területre való továbbterjedés akadályozása
- Őshonos, vagy a területet nem veszélyeztető fajok a kertben (az ingatlanon található fajok nagyobb része őshonos)
- Rendezett kert: összképe kellemes, nem található szemét a területen
- Erdős-kertes kialakítás
- Komposztálás
- Permetezőszerek alkalmazása növeli a pályázat pozitív elbírálásának esélyét (bioszerek, biológiai ellenségek, egyéb módszerek alkalmazása)
2. Pályázatok elbírálásának menete
- A pályázati adatlappal jelentkezők kertjét előre egyeztetett időpontban a bíráló bizottság megtekinti.
- A bejáráson készült jegyzőkönyv alapján a bizottság dönt a cím megadásáról.
3. Cím elnyerése
- A bizottság döntése alapján a nyertesek oklevelet és „Sas-hegy barát kert” zománctáblát kapnak ünnepség keretében. A zománctáblát jól látható módon elhelyezve hirdethetik a gondos lakosok, hogy ők hozzájárulnak a természetvédelmi terület védelméhez.
- A címmel együtt a nyertesek a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságtól 10 alkalmas belépésre jogosító bérletet kapnak a sas-hegyi látogatóközpontba, illetve kedvezményes vásárlási lehetőséget biztosít számukra a Nemzeti Parkos védjegyes termékekre.
4. Pályázatok utánkövetése
Háromévente felülvizsgálat követi a cím elnyerését – a bíráló bizottság ismételt bejárása alapján.
- Amennyiben a szempontok nem érvényesülnek a kertben, a tábla bevonását és a kedvezmények visszavételét vonja maga után;
- amennyiben a szempontok továbbra is érvényesülnek a kertben, ezt oklevéllel jutalmazzuk.
5. Bíráló bizottság
A bíráló bizottság természetvédelmi szakemberekből áll, vezetését a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság vállalta.
Pályázati adatlap leadása:
Postai úton: Budapest Főváros XI. kerület Újbudai Polgármesteri Hivatal, 1113 Budapest Bocskai út 39-41.
Személyesen: 1113 Budapest Zsombolyai út 4. második emelet 208-as iroda, vagy Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság Sas-hegyi látogatóközpont – nyitvatartási időben.
E-mail: koren.zsuzsa@ujbuda.hu, sashegy@dinpig.hu
2015. április 13.