Közigazgatás

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 19. péntek, Emma

Jogszabályváltozás a birtokvédelmi eljárásban

2015. március 01-től új jogszabály, a 17/2015. (II. 16.) Korm. rendelet rendelkezik a jegyző hatáskörébe tartozó birtokvédelmi eljárásról.

JOGSZABÁLYVÁLTOZÁS BIRTOKVÉDELMI ELJÁRÁSBAN


2015. március 01-től új jogszabály, a 17/2015. (II. 16.) Korm. rendelet rendelkezik a jegyző hatáskörébe tartozó birtokvédelmi eljárásról.

A Polgári Törvénykönyvéről szóló 2013. évi V. törvény (továbbiakban: Ptk.) kimondja:

– 5:5 § (1) bekezdés: „A birtokost birtokvédelem illeti meg, ha birtokától jogalap nélkül megfosztják vagy birtoklásában háborítják (tilos önhatalom).”

– 5:8 § (1) bekezdés: „A birtokos egy éven belül a jegyzőtől is kérheti az eredeti birtokállapot helyreállítását vagy a zavarás megszüntetését.”

A birtokvédelem polgári jogi jellegű eljárás, kizárólag kérelemre indul. A Ptk. fenti rendelkezése alapján a jegyzőhöz a birtoksértés bekövetkezésétől számított 1 éven belül lehet benyújtani kérelmet, az 1 éven túli birtoksértések elbírálása a bíróság hatáskörébe tartozik! Folyamatos birtoksértő magatartás esetén az elkövetés kezdő időpontja az irányadó.

A jegyző előtti birtokvédelmi eljárás során a birtoklás tényét lehet vizsgálni, itt a birtokos azért kap birtokvédelmet, mert jogcímtől függetlenül ténylegesen birtokol egy adott dolgot, és ettől megfosztották vagy birtoklásában megzavarták. A birtoklás tényét mindig a szóban forgó dolog rendeltetése és funkciója alapján kell megítélni.

Tipikus példák a jegyző előtt vizsgálható problémákra: A felette lévő lakásból leáztatják az alsó szomszédot, a szomszéd hangosan hallgatja a rádióját/televízióját, az ingatlan bérbeadója kizárja a bérlőt az ingatlanból.

A kérelemnek több kötelező tartalmi eleme van, amelyekre vonatkozóan a birtokvédelmet kérőnek nyilatkoznia kell; ellenkező esetben a kérelem elutasításra kerül, hiánypótlásra nincs lehetőség. A birtokvédelmi kérelem nyomtatványa és tájékoztatója letölthető a www.ujbuda.hu honlapról.

A birtokvédelmi eljárásban a kérelmezőnek kell bizonyítékot szolgáltatni, a jegyző hivatalból bizonyítási eljárást nem folytathat le, tanút hivatalból nem idézhet, szemlét nem rendelhet el, tárgyalást nem tarthat, szakértő igénybevételére nincs lehetőség.

A rendelet az eddigiekhez képest rövidebb eljárási határidőt ad, a korábbi 21 nap helyett 15 nap. Az eljárási határidőbe nem számít bele a panaszolt nyilatkozatra való felhívása postára adásától annak kézbesítéséig; vagy a megkeresés jegyzőhöz történő visszaérkezéséig terjedő időtartam; illetve a kézbesítéstől a nyilatkozat megtételéig vagy az írásbeli nyilatkozat jegyzőhöz történő megérkezéséig terjedő legfeljebb nyolcnapos időtartam.

A birtokvédelmi kérelmet elbíráló hatóság vagy helyt ad a kérelemnek, vagy azt elutasítja. A jegyző határozatával szemben közigazgatási úton jogorvoslatnak helye nincs. A határozatot sérelmesnek tartó fél a kézhezvételtől számított 15 napon belül az ellenérdekű féllel szemben a Budai Központi Kerületi Bírósághoz fordulhat.