Beadási határidő: 2013-03-10
Pályázatot kiíró: TIT Stúdió Egyesület
Pályázat leírása:
A VETÉLKEDŐ TÉMAKÖRE:
Technológia és civilizáció
A 30 éves Bugát Pál Természetismereti Műveltségi Vetélkedő minden évében más komplex témakör feldolgozásával igyekszik átfogó képet adni mai modern világunkról. Az évforduló témájaként a technológia és civilizáció témakörét választottuk, mivel a magas szintű technológiai rendszerek megjelenése komoly hatással vannak mindennapi életünkre.
A technológia fogalma a görög: "mesterség" + "tan" + toldalék szavakból keletkezett. Jelentése az ember által készített olyan célszerű, az egyéni (emberi) képességeit megnövelő eszközökről (például gépek, anyagok és eljárások) valamint azok alkalmazásáról szóló ismeretek gyűjtőneve, amelyek segítségével az emberiség egyre többet tud megismerni, megváltoztatni, megőrizni stb. az őt körülvevő világból. A technológia a természettudományos alapokon álló mérnöki tudomány eredményeire támaszkodó, azt megtestesítő ismeret vagy szaktudás. A technológia fogalma a hétköznapi életben rokon a gyártással, az elkészítéssel. Jól illusztrálja ezt az a mindennapi helyzet, hogy ha például valakinek ízlik egy sütemény, akkor elkéri annak a receptjét. A recept, mint információforrás, a tennivalók sorrendjét és a szükséges anyagokat is tartalmazza. A technológia tehát az adott tárgy, termék elkészítésének sorrendje.
Civilizáción egy társadalom anyagi kultúráját, eszközeit és technikáját érthetjük. A civilizáció a (mindenkori) társadalomfejlődés, illetve az anyagi műveltség legmagasabb foka, melyben az adott társadalmi-gazdasági alakulat, igényeinek megfelelően, szelektíven és módosítva magába olvasztja a korábbi korok eredményeit, azokat tökéletesíti és továbbfejleszti.
Ezek a tényezők egymásra hatnak, a fejlődés üteme, maga az élet, a változás felgyorsult és olykor nem kívánt társadalmi, gazdasági hatásai is vannak.
Azt várjuk a versenyzőktől, hogy felkészülésük során ne csak megtanulják, hanem gondolják is át a verseny témájához kapcsolódó kérdéseket; lényeges folyamatokat, melyekhez használják fel középiskolai kémia, biológiai, fizikai, földrajzi és természetesen informatikai ismereteiket. A jelenségeket komplexen értelmezzék. Járjanak nyitott szemmel a világban és vegyenek észre minél több érdekes jelenséget, vessenek fel izgalmas kérdéseket és próbálkozzanak megmagyarázni, megválaszolni azokat aktuális tudásuk segítségével, illetve keressenek választ a különböző ismerethordozók (könyvek, folyóiratok, Internetes források) kritikus felhasználásával!
A vetélkedő fordulói:
I. forduló. Az országos elődöntőre 2013 tavaszi szünetében (március 28., csütörtök) kerül sor Budapesten. Ezen a fordulón a csapatok 3 órás írásbeli feladatokat oldanak meg. Az elődöntő eredményéről minden csapat értesítést kap 2013. április végéig. Az országos elődöntőből a legtöbb pontszámot elért 20 csapat jut az országos döntőbe.
II. forduló. Az országos döntő 2013. augusztus 22-24. (csütörtök-péntek-szombat) között lesz, hagyományosan Gyöngyösön. A döntőbe jutó csapatoktól - külön elbírálandó feladatként - max. 8 gépelt oldalnyi, önálló tudományos kutatási tevékenységükről készült beszámolót vagy tudománytörténeti feldolgozást kérünk. A dolgozatok tárgya szabadon választható, ám kapcsolódjék a vetélkedő témájához. A döntő fordulói: írásbeli, szóbeli, terepgyakorlat, laboratóriumi és számítástechnikai gyakorlatok. Az országos döntő pontos időpontjáról és a programról a szervezők értesítik a középiskolákat és a versenyzőket.
A nevezés módja, határideje:
A nevezés a TIT Stúdió Egyesület által megküldött jelentkezési lapon történik: feltüntetve a középiskola nevét, címét (tel., e-mail, fax); a csapattagok, továbbá a felkészítő tanár(ok) nevét (neveit), címét (címeit), e-mail-jét.
A jelentkezési lap postán, e-mailben, ill. faxon küldhető vissza a TIT Stúdió Egyesület részére: 1113 Bp., Zsombolyai u. 6.; info@tit.hu vagy fax: 385-0414, tel.: 466-9064.
Határideje: 2013. március 10.
Nevezési díj nincs!
A részletes pályázati kiírás itt olvasható.
A jelentkezési lap innen tölthető le.
Pályázat célközönsége: Minden érintett személy