Közigazgatás

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
június 29. szombat, Péter, Pál

A FENNRATHATÓ JÖVŐ ÉPÍTÉSE - az EduCo projekt spanyolországi rendezvénye

Az EduCo projekt második nemzetközi projektrendezvényére 2024 júniusában került sor „Fenntartható jövő építése” mottóval. A spanyolországi rendezvényen 8 ország képviselői vettek részt a klímaváltozás, a megújuló energia és a hulladékcsökkentés témakörében megtartott előadásokon és interaktív workshopokon.

Az EduCo projekt célja egy olyan környezetvédelmi hálózat létrehozása, amely a fiatalok tudatosságának növelését és közösségépítését szolgálja. Ennek érdekében a környezeti nevelési programokat kínáló partnerszervezetek képviselői tematikus rendezvénysorozaton vesznek részt, ahol bemutatják jó gyakorlataikat és új kezdeményezéseket dolgozhatnak ki a helyi programok továbbfejlesztéséhez.

A júliusi rendezvényen a résztvevők két intenzív munkanapot töltöttek el a spanyolországi Finestratban és megismerkedtek azzal az önkormányzati tevékenységgel, amelynek köszönhetően a város 2024-ben elnyerte a Fenntartható Város Díjat. A spanyol partnerszervezet számos jó gyakorlatot mutatott be a találkozó során,  például a napenergia használatát önkormányzati épületek esetében, a fix és mobil ökoparkok kiépítését a környéken, és a komposztáló központot, ahol természetes műtrágyát állítanak elő. Mindez az életminőség javítása és a turisztikai élmény növelése érdekében történik, szem előtt tartva a növekedés helyes egyensúlyát és a helyi identitás megőrzését.

A partnerek megismerkedtek az Ecovidrio España non-profit szervezet által az üveghulladék újrahasznosításának kezelésére kidolgozott helyi intézkedésekkel és a turisztikai szektor szénlábnyomának számítási módszerével. Az előadások kitértek arra is, hogyan lehetne továbbfejleszteni a klímaváltozás megállítását célzó cselekvési tervet. A helyi példák között említették a Posidonia Oceanica természetvédelmi akciókat, valamint a lakosság és elsősorban az iskolások számára kidolgozott szemléletformáló programokat.

A DINAPSIS igazgatója a városi vízciklus hatékony kezeléséről és annak digitalizálása iránti tervekről beszélt a résztvevőknek. Ezt követően a helyi önkormányzat mérnöke adott áttekintést egy olyan sikertörténetről, mint a La Cala vízmosás kezelési munkálatai. A szakadékot korábban aszfaltozták, és a keletkezett árvíz a föld felett átfolyt az úton és 3 ember halálát okozta az elmúlt években. 2019-ben készült el a föld alatti nagy, kettős áteresz építése, amely a régi meder nyomvonalából elvezeti az árvizet és csökkenti az erózió hatását.

Végül a résztvevők megismerkedtek a „Puig Campana (magyarul: Okos Hegy)” projekttel, amely úttörő kezdeményezés egész Spanyolországban. Mostanáig a mobillefedettség hiánya jelentős veszélyt jelentett az Alicante-hegységbe érkező turisták ezreire. A projektben alkalmazott dróntechnológia azonban a jövőben számos biztonsági funkciót lát majd el helyben: tájékozódási zavar esetén jelzést küld a segítségkérő személy földrajzi elhelyezkedéséről, de az ökoszisztéma fenntartása és a tüzek megelőzése érdekében a helyi rendőrségnek valós idejű riasztások küldésére is alkalmas.