Közigazgatás

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 20. szombat, Tivadar

Újabb közintézményre került napkollektor

Újbuda Önkormányzata, amely 2007-ben Magyarországon először adott át közösségi célokat szolgáló napelemes rendszert, most újabb közintézmény, a GAMESZ energiaellátását teszi költség-, és környezetkímélővé. A Gazdasági Műszaki Ellátó Szolgálat épületében ezentúl napkollektorok segítségével állítják elő a melegvíz jelentős részét, nyáron pedig közel a teljes mennyiséget. Arra azonban, hogy a panelházak rezsijén is könnyítsen a szolárenergia, még várni kell.

Tavaly az önkormányzat, folytatva a megkezdett kísérleti programot, Gazdagréten adta át a főváros első, panelházon működő napkollektorát. A Zöld Újbuda program égisze alatt kialakított rendszer a melegvíz ellátásba kapcsolódott be, jelentősen csökkentve ezzel a lakók távhő számláját.

 

Az előzetes számítások szerint az eszköz a teljes hőmennyiség igény 40 százalékát képes megtermelni. A beruházás borsos költségeit három szereplő: az uniós forrást felhasználó álam, az önkormányzat és a lakóközösség fedezte. Azóta a Zsombolyai utcában két önkormányzati épületet és egy Bartók Béla úti társasházat is felszereltek napelemekkel, illetve kollektorokkal, legutóbb pedig a GAMESZ tetejére került a korszerű energiatermelő berendezés.

 

A speciális, magyar fejlesztésű alkatrésszel kiegészített napkollektoros rendszer 2,5 millió forintos költsége 5 év alatt térülhet meg, ha pedig beválik, referenciaként szolgálhat a további beruházásoknál. Az átadáson résztvevő Molnár Gyula polgármester arra hívta fel a figyelmet, az ország túl van a városfejlesztés azon időszakán, amikor minden területet be akartak építeni. Ma a fejlesztések minősége a cél, amelyben a környezetvédelem kiemelt szerepet játszik - tette hozzá.

 

Az önkormányzat néhány éve minden városrészben kísérleti programot indított, hogy a napelemek és napkollektorok milyen hatékonysággal képesek kiváltani az elektromos áramot, vagy a használati melegvizet. - A tapasztalatok megmutatták, egy átlagos társasház számára ezek a beruházások megfizethetetlenek, állami, uniós és önkormányzati források nélkül nem kivitelezhetők. Ezért amíg nem állnak rendelkezésre ilyen támogatások, csak saját intézményeinkben folytatjuk a programot - jelentette ki a kerület vezetője. Molnár Gyula hozzátette, a költségek egyharmad részével az önkormányzat továbbra is hozzájárul a társasházak esetleges kezdeményezéséhez.